Home > Blog > एनआरएन यूकेको सय दिन पूरा, साझा संस्था बनाउने फगामीको लक्ष्य

एनआरएन यूकेको सय दिन पूरा, साझा संस्था बनाउने फगामीको लक्ष्य

Listen Gurkha Radio (गोर्खा रेडियो सुन्नुहोस)

Listen Gurkha Radio (गोर्खा रेडियो सुन्नुहोस)

गोर्खा अनलाइन रेडियो,
गत सेप्टेम्बर ९ तारिखमा सम्पन्न अधिवेसनबाट एनआरएन यूकेको नेतृत्व पाए योगकुमार फगामीले । भूतपूर्व गोर्खाको पृष्ठभुमि, थुप्रै सामाजिक संघसंस्थाका महत्वपुर्ण जिम्मेवारी सम्हालिसकेको अनुभव र एनआरएन अभियानमा लामो समयदेखिको अविच्छिन्न समर्पण फगामीका मुख्य विशेषताहरु हुन् । एनआरएन यूकेको सन् २०१३ मा निर्वाचित कार्यसमितिमा महासचिव तथा सन् २०१५ को कार्यसमितिमा उपाध्यक्षको जिम्मेवारी वहन गरेका फगामीले सन् २०१७ देखि २०१९ सम्मको कार्यकालमा अध्यक्षको जिम्मेवारी पाएका छन् ।
फगामी नेतृत्वको कार्यसमितिको पहिलो १ सय दिन पूरा हुंदै गर्दा अध्यक्ष फगामीलाई सोधिएका केहि प्रश्न र तीनको जवाफ यहां प्रस्तुत छन् ।

१ पहिलो १ सय दिनको अनुभव कस्तो रह्यो ?

निकै सुखद । अध्यक्ष निर्वाचित हुंदै गर्दा ममा जुन उत्साह थियो, त्यो अहिले अझै बढेको महसुस हुन्छ मलाई । मैले निर्वाचित हुनुअघि बेलायतबासी सम्पुर्ण गैरआवासीय नेपालीहरुमाझ केहि प्रतिबद्धताहरु गरेको थिए । सोहिअनुसार काम गर्ने र संस्थालाई अघि बढाउने मेरो एक मात्र प्राथमिकता छ । मलाई विश्वास गरेर बेलायतबासी नेपाली दाजुभाइ, दिदीबहिनीले आफ्नो मत दिनुभएको छ । यो मेरो जीवनकै एक महत्वपुर्ण अवसर हो र मप्रतिको उहांहरुको विश्वासअनुरुप नै काम गर्नको लागि चुनौति पनि ।
सहि दिशामा कामहरु सुरु भएका छन्, काम गर्न सहज हुने र परिणाम प्राप्त हुने गरी संरचनाहरु तयार हुंदैछन् । २ वर्षे कार्यकालको बांकी समयलाई परिणाममुखी काममा केन्द्रित गर्नका लागि आवश्यक जग बसाल्ने काम पहिलो १ सय दिनमा हामीले गर्न सकेका छौं भन्न पाउंदा मलाई खुशी लागेको छ ।

२ यो अवधिमा के के भए काम ?

अहिले भर्खर पहिलो एक सय दिन पूरा हुंदैछ । २ वर्षे कार्ययोजनाका साथ संस्थामा काम गर्न भनेर हामीहरु आएका छौं । त्यसैले पक्कै पनि सबै निश्कर्ष निस्किने वा परिणाम हात लाग्ने समय त भइसकेको छैन । तर हामीले यो समयभित्र जति सुरुआत गर्न सक्थ्यौं, त्यति अवश्य गरेका छौं । सबभन्दा महत्वपुर्ण कुरा हामीले विभिन्न विषयत विभागहरु गठन गरेका छौं । त्यसका संयोजकहरु चयनका साथै सबै विभागमा सम्बन्धित विषयका जानकार तथा सरोकारवालाहरुलाई समेटेर समिति गठन गर्ने काम पनि पूरा भइसकेको छ । क्षेत्रीय अवधारणामा जाने भन्ने संस्थाको धेरै पहिलेदेखिको अधुरो कार्यक्रमलाई मुर्त रुप दिन सम्बन्धित विभागमार्फत प्रक्रिया अगाडी बढाइसकेका छौं । अब केहि साताभित्रै क्षेत्रीय समिति तथा राज्य समितिहरु समेत गठन हुने प्रक्रियामा छन् ।
हाम्रो आफ्नै कार्यालय पनि सुरु भइसकेको छ । अब संस्थाका सबै कामहरु यहि कार्यालयबाट सञ्चालन हुनेछन् । यसबाट हाम्रा सम्पुर्ण सदस्यहरु र बेलायतबासी नेपालीहरुले लाभ लिन सक्नुहुनेछ भन्ने हाम्रो विश्वास छ ।

३ विश्व सम्मेलनमा कस्तो रह्यो सहभागिता

हामी निर्वाचित भएको २ महिना लगत्तै नै काठमाडौंमा विश्व सम्मेलन परेको थियो । त्यसैले हामीले कार्यभार ग्रहण गरेलगत्तै त्यसको तयारी सुरु गरेका थियौं । यस पटकको विश्व सम्मेलनमा पनि बेलायतको तर्फबाट जबरजस्त सहभागिता भयो । बेलायतबाट आईसिसीमा उम्मेदवारी दिने सबै साथीहरुको सहयोगका लागि हामीले प्रयत्न गरेका थियौं । सम्मेलनको पूर्वसन्ध्यामा सबै हाम्रा उम्मेदवार र डेलिगेट्सलाई एक साथ जम्मा पारेर भेला समेत गर्यौं । निर्वाचनको परिणाम सबै साथीहरुको पक्षमा सुखद रहन नसकेपनि केन्द्रीय उपाध्यक्ष, युरोपको महिला उपसंयोजक जस्ता पदमा बेलायतबाटै गएका उम्मेदवारहरु विजयी हुनुभएको छ ।
नेपालमा रहंदा हामीले नेपालका नीतिनिर्माताहरुसंग पनि भेट्ने, छलफल गर्ने र सम्बन्धित विषयका हाम्रा आवाज उनीहरुसमक्ष राख्ने कामहरु गर्यौं । त्यसक्रममा उपराष्ट्रपति, प्रधानमन्त्री, सभामुख लगायतसंग भेटेर बेलायतबासी सम्पुर्ण गैरआवासीय नेपालीहरुका भावना र विभिन्न समस्याहरुबारे जानकारी गराउने तथा सरकारको तर्फबाट हुनसक्ने सहयोगका लागि आग्रह समेत गर्यौं ।

४ बांकी कार्यकालका लागि के छन् मुख्य योजना ?

यो कार्यकालको हाम्रो मुख्य लक्ष्य नै संस्थालाई हामी सबैको साझा बनाउने काम हो । सोहि प्रयोजनमा अघि बढ्नको लागि सबै विभागहरुलाई जिम्मेदारी दिएका छौं र सबैले उत्साहित भएर काम गर्न सुरु गर्नुभएको छ । एक एनसिसीको रुपमा आइसिसीको नीतिअनुसार गर्नुपर्ने कामहरु त छदैछन्, हाम्रो बेलायतको नेपाली समुदायमा ग्रासरुटमा पुगेर संस्थाले समुदायको लागि के भुमिका गर्न सक्छ र समुदायले संस्थाका लागि के गर्न सक्छ, त्यहिअनुसार काम गर्ने हाम्रो प्राथमिकतामा छ । यो अर्थमा सिंगो समुदाय, सबै संघसंस्थासंग सहकार्य गर्ने र संगठन विस्तार गर्ने कार्यलाई महत्व दिनेछौं ।

५ मुख्य मुख्य कार्यक्रम के छन् त ?

संस्थाले हरेक कार्यकालमा वान एनसिसी वान प्रोजेक्ट अन्तर्गत गर्दै आएको च्यारिटीलाई निरन्तरता दिनेछौं । संस्थाको कोषका लागि समेत च्यारिटी कार्यक्रमहरु गरिनेछ ।
हामीले लण्डनस्थित नेपाली दूतावाससंग निकै नजिक रहेर सहकार्य गर्न चाहन्छौं र त्यहिअनुसार सहकार्य सुरु पनि गरेका छौं ।
एनआरएन यूकेको महत्वाकांक्षी नेपाल हाउस प्रोजेक्टलाई पनि महत्वका साथ अघि बढाउनेछौं । पछिल्लो कार्यसमितिको निर्णयअनुसार अब नेपाल हाउस निर्माणको प्रोजेक्टलाई च्यारिटी मोडलबाट सामुहिक लगानीको मोडेलमा लगिनेछ ।
हामीले यहांस्थित सबै नेपाली संघसंस्थासंग पनि निकै नजिक रहेर काम गर्न चाहन्छौं ।

६ एनआरएनप्रति जति ठूलो चासो छ, त्यति बढि गुनासोहरु पनि । तपाईको पालामा संस्थामा के के सुधार गर्ने योजना छ ?

विगतमा सदस्यता शुल्क केहि बढि हुन पुगेको थियो । अब यसलाई मिनिमाइज गर्ने तयारीमा छौं । सदस्यता लिने प्रक्रिया पनि बढि झञ्झटिलो नहोस भनेर थप सहज बनाउने योजना छ । अर्कोपटक एनआरएन यूकेको निर्वाचनमा अनलाइन मतदानको व्यवस्था गराउनका लागि हामीले तयारी सुरु गरिसकेका छौं । सदस्यता प्रक्रिया पनि अनलाइनबाटै गर्दा थप प्रभावकारी हुनेछ भन्ने अपेक्षा छ ।
हामीले हालै एनआरएन यूकेको कार्यालय पनि सुरु गरेका छौं । यसबाट पनि संस्थाका सदस्यहरु र समुदायसंगको सम्बन्ध थप सुदृढ गर्न सहयोग पुग्नेछ भन्ने आशा गरेका छौं । जे जति सक्छौं, समुदायले अपनत्व महसुस गर्ने संस्था निर्माणमा लागेका छौं । समुदायका हरेक समस्यामा सकेजति सहयोग गर्न सकौं भन्ने छ । सबैको साथ, सहयोग पायौं भने अवश्य गर्न सफल हुनेछौं भन्ने विश्वास छ ।
गोर्खा अनलाईन रेडियो सुन्नको लागि IOS प्रयोगकर्ता हरुले यहाँ क्लिक गर्नुहोलाANDROID तथा कुनै पनि साधनबाट सुन्नको लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोला । यदि हामीलाई सम्पर्क गर्न चाहनुहुन्छ भने यहाँ क्लिक गर्नुहोला । साथै तलका मोबाईल एप्लिकेशनबाट पनि सुन्न सक्नुहुनेछ Untitled-1

गोर्खा अनलाईन रेडियो सुन्नको लागि IOS प्रयोगकर्ता हरुले यहाँ क्लिक गर्नुहोलाANDROID तथा कुनै पनि साधनबाट सुन्नको लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोला । यदि हामीलाई सम्पर्क गर्न चाहनुहुन्छ भने यहाँ क्लिक गर्नुहोला । साथै तलका मोबाईल एप्लिकेशनबाट पनि सुन्न सक्नुहुनेछ Untitled-1

Check Also

ट्रकमा फल्सबटम बनाएर चरेश र अफिम तस्करी !

काठमाडौं । भारतीय ट्रकको प्रयोग गरेर नेपालबाट चरेश र अफिम तस्करी हुने गरेको खुलेको छ …