Home > Blog > यौन सम्पर्कले मानवजीवनमा पुर्याउने फाइदाहरु

यौन सम्पर्कले मानवजीवनमा पुर्याउने फाइदाहरु

Listen Gurkha Radio (गोर्खा रेडियो सुन्नुहोस)

Listen Gurkha Radio (गोर्खा रेडियो सुन्नुहोस)

मानव जीवनको एउटा महत्वपूर्ण क्रियाकलाप अन्तर्गत यौनलाई पनि अपरिहार्य कुराका रुपमा परिभाषित गर्ने गरिन्छ । यौन जीवन राम्रो भएमा मान्छे खुशी हुन सक्छ भन्ने विभिन्न अध्ययनहरुको ठहर छ । यौन सम्बन्ध केवल यौन सुख, भावनात्मक सामिप्यता तथा सफल दाम्पत्य जीवनका लागि मात्र आवश्यक नभएर शारीरिक तन्दुरुस्तीका लागि पनि फाइदा पुग्ने चिकित्सकहरु बताउँछन् । यौन सम्पर्क गर्दा के कस्ता फाइदाहरु हुन्छन भन्ने बारेमा सबैलाई प्रत्यक्ष्य रुपमा थाहा नहुन पनि सक्दछ । यौनले हुने फाईदाहरु यसप्रकार छन्–

मुटु रोगको समस्यामा कमि

एक अध्ययन अनुसार मानिसको मुटुलाई स्वस्थ पार्न पनि यौनसम्पर्कको राम्रो प्रभाव हुने निश्कर्ष निकालेको छ । जो मानिस हप्तामा कम्तिमा २ पटक यौन सम्पर्क गर्छन् उनीहरुमा हृदयघातको जोखिम कम हुने शोधकर्ताहरुको दाबी छ ।

महिनावारीलाई सन्तुलन

गर्छमहिलाहरुको महिनावारीमा आउने अनियमितता तथा गडबडीलाई सन्तुलनमा ल्याउन समेत नियमित यौनसम्पर्क महत्वपूर्ण हुने सोधकर्ताहरुको भनाई छ । त्यसैले महिनावारीको बेला तल्लो पेट दुख्ने र महिनावारी गडबड हुनेलाई विवाहपश्चात त्यो समस्याले छोडेको हाम्रै समाजमा पनि उदाहरणहरु छन् । नियमित यौनसम्पर्कले शरीरमा हर्मोनको सन्तुलन गराउने भएकाले यसले महिनावारीको बेला हुने दुखाइ, ऐँठन तथा अन्य समस्या पनि कम गर्ने प्रमाणित भइसकेको छ । यसले खासगरी नितम्ब तथा कम्मरको मांशपेशीलाई मजबुत बनाउन सहयोग गर्छ । अनुहारमा चमकनियमित यौनसम्पर्क गर्ने महिलाहरुको सुन्दरता सम्भोग नगर्ने वा कम गर्ने महिलामा भन्दा बढी हुने सौन्दर्यकर्मीहरु बताउँछन् । सेक्स गरेको समयमा एस्ट्रोजोन हर्मोनको उत्पादन बढ्ने भएकाले यसले छाला तथा कपालको सुन्दरतामा वृद्धि गर्ने उनीहरु बताउँछन् ।

तनावबाट मुक्ति

यौनसम्पर्कले मानिसलाई तनावबाट मुक्ति दिलाउँछ । सम्भोगका बेला एन्डोफिर्न हर्मोन उत्पादन हुन्छ । जसले मस्तिष्कलाई रिल्याक्स पार्छ र तनाव कम गराउने बैज्ञानिकहरु बताउँछन् ।

रोग प्रतिरोधी क्षमतामा बृद्दि

नियमित यौनसम्पर्क गर्नाले मानिसको शरीरको रोग प्रतिरोधी क्षमता बढाउने वैज्ञानिकहरुको ठहर छ । यसले विभिन्न खाले जिवाणुसँग लड्ने शरीरको क्षमतामा वृद्धि हुन्छ । नियमित यौनसम्पर्क गर्ने मानिसको शरीरमा रोग प्रतिरोधी कोषिका एन्टीबडीको उत्पादन बढी हुन्छ । जसकारण शरीरमा रोगको संक्रमण फैलिने खतरा कम हुने चिकित्सकहरु बताउँछन् ।

मिठो निद्रा लाग्नु

नियमित यौनसम्पर्कले निद्रामा सन्तुलन ल्याउने काम गर्छ । निद्रा कम लाग्ने मानिसहरुका लागि यौनसम्पर्क गर्नु अति राम्रो उपाय हो । यौन सम्पर्कपछी आरामदायी निन्द्रा लाग्ने गर्दछ ।
स्रोत- अनलाइन

गोर्खा अनलाईन रेडियो सुन्नको लागि IOS प्रयोगकर्ता हरुले यहाँ क्लिक गर्नुहोलाANDROID तथा कुनै पनि साधनबाट सुन्नको लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोला । यदि हामीलाई सम्पर्क गर्न चाहनुहुन्छ भने यहाँ क्लिक गर्नुहोला । साथै तलका मोबाईल एप्लिकेशनबाट पनि सुन्न सक्नुहुनेछ Untitled-1

गोर्खा अनलाईन रेडियो सुन्नको लागि IOS प्रयोगकर्ता हरुले यहाँ क्लिक गर्नुहोलाANDROID तथा कुनै पनि साधनबाट सुन्नको लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोला । यदि हामीलाई सम्पर्क गर्न चाहनुहुन्छ भने यहाँ क्लिक गर्नुहोला । साथै तलका मोबाईल एप्लिकेशनबाट पनि सुन्न सक्नुहुनेछ Untitled-1

Check Also

३३ किलो सुन तस्करीका मुख्य नाइके ‘गोरे’ पक्राउ

काठमाडौं। ३३ किलो सुन प्रकरणका मुख्य अभियुक्त गोरे भनिने चुडामणि उप्रेती पक्राउ परेका छन्। ३३ …