Home > Blog > १३२ फिट उचाइको नेपालकै अग्लो बौद्ध स्तुपा रौतहटको गैंडाटारमा बन्दै

१३२ फिट उचाइको नेपालकै अग्लो बौद्ध स्तुपा रौतहटको गैंडाटारमा बन्दै

Listen Gurkha Radio (गोर्खा रेडियो सुन्नुहोस)

गोर्खा नालाइन रेडियो यूके,

रौतहट जिल्लाको गैंडाटारमा नेपालकै सबैभन्दा अग्लो १३२ फिट उचाइको बौद्ध स्तुपा निर्माण हुने भएको छ । निर्माणाधिन बौद्ध स्तुपा स्थलको कुल क्षेत्रफल १० बिघा ६.६० हेक्टर रहेको छ भने स्तुपाले मात्र ओगट्ने क्षेत्रफल २.३३ हेक्टर रहेको छ । गत बैसाख ६ गते शिलान्यास कार्यक्रम सम्पन्न भएपछि स्तूपाको निर्माण कार्य अगाडी बढेको छ । प्रमुख अतिथि प्रदेश नं २ रौतहट क्षेत्र नं ४ का सङ्घीय संसद श्री देवप्रसाद तिमिल्सिनाद्धारा शिलान्यास गरिएको उक्त ऐतिहासिक स्तूपा निर्माण अभियान कार्यक्रम शुरु भए लगत्तै बिभिन्न संघ संस्था तथा देश बिदेशमा रहनुभएका नेपालीहरुद्धारा देखाउनु भएको सहयोग र सदासयताले यसको महत्व र गरिमा अझ बढेको छ ।

बौद्ध स्तुपा निर्माणको लागिमात्र लाग्ने लागत खर्च २ अर्ब ५० करोड रहेको छ । अन्य पूर्वाधारहरू निर्माणका लागि लाग्ने लागत खर्च रु २ अरब ५० करोड रहेको छ । कुल लागत ५ अरब रहेको उक्त आयोजनाको अवधि ५ वर्षको हुनेछ । बौद्ध स्तुपा निर्माणबाट र गैंडाटारलाई पर्यटकीय क्षेत्र बनाउन एवं विकास निर्माण,उध्योग कलकारखाना तथा अन्य सम्भावनाको ढोकाहरु प्रशस्त खुलेका छन् । स्तुपा निर्माण अभियानमा व्यक्तिगत क्षेत्रबाट साथै सरकारी क्षेत्रबाट सक्दो सहयोग गर्ने प्रतिबद्धताहरुपनि आएका छन् ।
धर्म भनेको मानिसको आस्थाको केन्द्र हो । स्वेच्छ्याले जुनसुकै धर्म मान्न पाउनु जो कोहिको नैसर्गिक अधिकार हो । तसर्थ स्तुपा निर्माण अभियानमा कुनै पनि जात जाती भाषा भाषी नभनी सबैले ऐक्यवद्धता जाहेर गरी यस अभियानलाई अगाडि बढाउनुपर्ने सबैको समान दायित्व रहेको छ ।

सबैको लागि विशेष अवसर र चुनौती भएको यस स्तुपा निर्माण अभियानमा सरकारी निकाय,प्रदेश नं २ रौतहट क्षेत्र नं ४ का सङ्घीय संसद, स्थानीय ईकाईका पदाधिकारी,विभिन्न धर्मालम्बी,समाजसेवी,भद्रभलाद्मी,सामाजिक अभियन्ता,पत्रकार एवं बुद्धिजीवी वर्ग,देश विदेशमा रहेका नेपालीहरू सबैको हात र साथको अपरिहार्य आवश्यकता रहेको छ ।

गोर्खा अनलाईन रेडियो सुन्नको लागि IOS प्रयोगकर्ता हरुले यहाँ क्लिक गर्नुहोलाANDROID तथा कुनै पनि साधनबाट सुन्नको लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोला । यदि हामीलाई सम्पर्क गर्न चाहनुहुन्छ भने यहाँ क्लिक गर्नुहोला । साथै तलका मोबाईल एप्लिकेशनबाट पनि सुन्न सक्नुहुनेछ Untitled-1