Breaking News
Home > Blog > पुरुषको लागि पनि गर्भ निरोधक इन्जेक्शनको आविस्कार

पुरुषको लागि पनि गर्भ निरोधक इन्जेक्शनको आविस्कार

Listen Gurkha Radio (गोर्खा रेडियो सुन्नुहोस)

गोर्खा अनलाइन रेडियो यूके,

भारतीय वैज्ञानिकहरुले पुरुषहरुका लागि पनि कन्ट्रासेप्टिभ अर्थात् गर्भनिरोधक इन्जेक्सन विकसित गरेका छन् । जसका कारण पुरुषलाई अब गर्भनिरोधका लागि नसाको शल्यक्रिया नगरी एक इन्जेक्सनले नै गर्भ निरोधकको काम गर्नेछ । इन्डियन काउन्सिल अफ मेडिकल रिसर्च आईसीएमआरले उक्त इन्जेक्सनको परीक्षण गरी त्यहाँको स्वास्थ्य मन्त्रालयमा प्रतिवेदन पनि बुझाइसकेको छ । चाँडै नै यो इन्जेक्सनलाई स्वीकृति मिल्ने बताइएको छ । आईसीएमआरका वैज्ञानिक डाक्टर आरएस शर्माका अनुसार उनको समूहले तयार पारेको रिभर्सिबल इनबिसन अफ स्पर्म अन्डर गाइडेन्स (आरआईएकयूजी) एकप्रकारको गर्भनिरोधक इन्जेक्सन हो । यो इन्जेक्सनको सफलताको दर ९५ प्रतिशतभन्दा बढी भएको र यसले करीब १३ वर्ष काम गर्ने बताइएको छ । डाक्टर शर्माले भने, ‘हामीसँग १३ वर्षको रेकर्ड छ, यसले त्योभन्दा पनि बढी समय काम गर्ने हाम्रो आशा छ ।’

इन्जेक्सनले यसरी काम गर्छ ?

डा. शर्माका अनुसार आईआईटी खड्गपुरका वैज्ञानिक डाक्टर एसके गुहाले यो इन्जेक्सनमा प्रयोग हुने ड्रगको खोजी गरेका हुन् । यो एक प्रकारको सिन्थेटिक पोलिमर हो । शल्यक्रिया गर्दा जुन नसा काटेर उपचार गरिन्छ, यो प्रक्रियामा तिनै दुई नसामा इन्जेक्सन लगाइन्छ जसबाट वीर्य प्रवाह हुन्छ । त्यसैले यो प्रक्रियामा दुवै नसालाई एकएक इन्जेक्सन दिइन्छ । ६० एमएलको एक डोज हुन्छ ।
इन्जेक्सन लगाइसकेपछि यसले वीर्यमा नेगेटिभ चार्ज भई र वीर्य छुट्टिन थाल्छ । यसपछि गर्भ रहने सम्भावना हुँदैन । मुसा, खरायो र अन्य जनावरमा परीक्षण सफल भइसकेपछि मानिसमा यसको परीक्षण गरिएको हो । ३०३ जनामा गरिएको प्रयोगको पहिलो र दोस्रो अवस्था पार भइसकेको छ । यस इन्जेक्सनमा टक्सिसिटीमा विशेष ध्यान दिइएको छ । यस इन्जेक्सनले जिनोटक्सिसिटी र नेफ्रोटक्सिसिटी लगायत असर वीर्यमा पार्ने डा। शर्माले बताए । यो औषधिको ९७।३ प्रतिशत औषधि एक्टिभ पाइयो भने ९९।२ प्रतिशत गर्भ रोक्न यो सफल भएको पाइयो । यो परीक्षणको प्रतिवेदन स्वास्थ्य मन्त्रालय र ड्रग कन्ट्रोलर अफ इन्डियालाई सुम्पिएको शर्माले बताए । शर्माले भने, ‘अब हामी एक कदम अझै अगाडि बढ्ने कोसिसमा छौं ।’ डा। शर्माका अनुसार उनको समूहले वीर्य पुनः सक्रिय बनाउन सकिन्छ कि सकिँदैन भनी त्यसको अनुसन्धान गर्न सुरु गरिएको छ ।
फोटो अनलाइन

गोर्खा अनलाईन रेडियो सुन्नको लागि IOS प्रयोगकर्ता हरुले यहाँ क्लिक गर्नुहोलाANDROID तथा कुनै पनि साधनबाट सुन्नको लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोला । यदि हामीलाई सम्पर्क गर्न चाहनुहुन्छ भने यहाँ क्लिक गर्नुहोला । साथै तलका मोबाईल एप्लिकेशनबाट पनि सुन्न सक्नुहुनेछ Untitled-1