Breaking News
Home > Blog > नयाँ मुलुकी ऐनको प्रावधान सच्याउन नेपाल प्रेस युनियन यूकेद्वारा दूतावास मार्फत ज्ञापन पत्र

नयाँ मुलुकी ऐनको प्रावधान सच्याउन नेपाल प्रेस युनियन यूकेद्वारा दूतावास मार्फत ज्ञापन पत्र

Listen Gurkha Radio (गोर्खा रेडियो सुन्नुहोस)

गोर्खा अनलाइन रेडियो यूके,
लन्डन । नेपालमा भर्खरै लागू गरिएको नयाँ मुलुकी ऐनका केहि प्रावधानले प्रेस स्वतन्त्रता हनन गरेको भन्दै नेपाल प्रेस युनियन युके शाखाले नेपाली दूतावास लन्डन मार्फत नेपाल सरकारलाई ज्ञापन पत्र बुझाएको छ । नेपाल सरकारलाई ऐनमा भएका प्रेस स्वतन्त्रता विरोधी ब्यवस्था तत्काल सच्याउन माग गर्दै युनियनले ज्ञापनपत्र बुझाएको हो । शाखाका संयोजक विपिन निरौला र सह संयोजक तथा नेपाल पत्रकार महासंघ युकेका महासचिब संजयभक्त कंडेल र सदश्य सचिव भिम खरेलको अगुवाइमा दुताबासमा पुगेको पत्रकारहरुको टोलीले कन्सुलर तथा प्रवक्ता शरद राज आरनलाई ज्ञापन पत्र बुझाएको हो । नयाँ मुलुकी ऐनको २९३ देखि ३०८ सम्मका दफाहरुले प्रेस स्वतन्त्रतालाई कुण्ठित गरेको छ । प्रेसलाई कसैको अनुमति बिना आवाज भिडियो रेकर्ड गर्ने अधिकार , प्रेसमा अनुमति बेगर फोटो लिन पाउने अधिकार ,बिना अनुमति फोटो लिन, छाप्न र बेच्न पाउने अधिकारको बन्देज लगाएको छ भने , २९८ अनुसार कुनै पनि गैर बेरुजु डकुमेन्टहरु बिधुतिय माध्यममा लिन , पठाउन र पब्लिस गर्नमा बन्देज लगाएको छ भने ३०५ र ३०६ले व्यंग्य र कार्टुन बनाएर खबर सम्प्रेसण गर्न बन्देज लगाएको छ । ज्ञापन पत्र बुझ्दै आरनले युनियनले उठाएको मुद्दा र मागहरुलाई सम्बोधन गर्नेगरी नेपाल सरकारलाई पठाउने बताए । भदौ १ गतेबाट लागू भएको मुलुकी (देवानी र फौजदारी) संहिता ऐन २०७४ मा व्यवस्था भएका केही प्रावधानहरुले प्रेस तथा अभिव्यक्ति स्वतन्त्रतालाई गम्भीर असर पार्ने देखिएकाले ती बुँदाहरु तत्काल संशोधन गर्न नेपालमा पनि युनियनले दबाबमुलक कार्यक्रमहरु भैरहेका छन् ।

गोर्खा अनलाईन रेडियो सुन्नको लागि IOS प्रयोगकर्ता हरुले यहाँ क्लिक गर्नुहोलाANDROID तथा कुनै पनि साधनबाट सुन्नको लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोला । यदि हामीलाई सम्पर्क गर्न चाहनुहुन्छ भने यहाँ क्लिक गर्नुहोला । साथै तलका मोबाईल एप्लिकेशनबाट पनि सुन्न सक्नुहुनेछ Untitled-1